×
  • Trabzon / TÜRKİYE
  • 444 9 461

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

blog-post-image

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en yeşil alanlarından birine sahip olan Rize harika bir doğaya, pek çok güzel güzel noktaya ve çok sayıda yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Rize yaylaları denilince ise akla ilk olarak Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde bulunan Ayder Yaylası geliyor.

Ayder Yaylası sadece Karadeniz’in veya ülkemizin değil ünü ülkenin sınırlarını aştığı için dünya nazarında da sayılı mekanlardan biridir.

Ayder Yaylası Hakkında Genel ve Tarihi Bilgiler

Yayla, Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor. İlçenin güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası, deniz seviyesinin 1350 metre kadar üzerinde bulunuyor. Genellikle kayın ve ladin ağaçlarından oluşan ormanların sıklıkla görüldüğü Ayder Yaylası’nın balı ve kaplıcaları da meşhur.

Yaylanın sırt kısmında ise Kaçkar Dağları yer alıyor. Dağların yamaçlarının yamaçları çamlarla örtülü bu yayla harika bir doğal güzellik abidesi olan nadide miraslarımızdan da birini teşkil ediyor.

Yayladaki ilk yerleşimlerin 1200’lü yıllara kadar dayandığı biliniyor. Bölgenin meşhur kaynaklarından olan kaplıcaların ise 1700’lü yıllardan beri var olduğunu biliyoruz. 1944 yılında milli Park ilan edilen yayla 1987 yılında ise turizm bölgesi olarak anılmaya başlamış.

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Hem doğa hem de sağlık turizmini bir arada bulunduran nadir bölgelerimizde de biri olan Ayder Yaylası, dağcılık sporu ile ilgilenen ziyaretçilerin de vazgeçilmez mekanlarından biri.

Çevresinde pek çok doğal güzelliği barındıran Ayder Yaylası’na giderseniz Kaçkar Dağları’na uğramamak olmaz. Hem bu vesile ile tarifi mümkün olmayan doğal güzelliklere tanıklık edeceğiniz gibi, hem de Ayder Şelalesi ve Gelin Tülü Şelalesi gibi, muhteşem birkaç şelale de görmüş olursunuz.

Meşhur Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi de bu civarda bulunuyor. Hatta bölgenin en rağbet gören mekanlarından biri de Zil Kalesi. Zile Kalesi yüksek ve dik bir konumda bulunduğundan civarın önünüze serdiği muhteşem bir manzaraya da burada tanıklık ediyorsunuz.

Bir tarafta Kaçkar Dağları’nın muhteşem doğası bir tarafınızda Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi. Bu noktada seyre dalacağınız kısa bir zaman bile tabiri caizse ömrünüze ömür katacak türden.

Ayder Yaylası’na gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken diğer aktiviteler arasında ise kaplıcalara girmek, teleferiğe binmek ve yayla doğasında konumlanmış restoranlarda yöresel lezzetleri keşfetmek bulunuyor.

Ayder Yaylası’na Ne Zaman Gidilmeli?

Bölge kışın hayli soğuk ve baharın ilk zamanları ise yoğun bir yağış alıyor olduğundan, gezi etkinlikleri için en verimli dönemim Nisan ve Kasım ayları arasındaki zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.

Ayder Yaylası Nerede? Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nde Rize şehrinin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 19 kilometre mesafede yer alıyor.

Rize Ayder Yaylası’na hem havayolu hem de karayolu ile ulaşmanız mümkün. Havayolunu tercih eden ziyaretçiler Trabzon Havalimanı’na gidebilir ve buradan sonra geriye kalan 160 kilometre mesafeyi de çeşitli ulaşım seçenekleri ile tamamlayarak Ayder Yaylası’na ulaşabilirler.

Karayolunu tercih edecek olan ziyaretçilerimizin Trabzon – Rize güzergahını takip ederek öncelikle Rize’ye sonra da Çamlıhemşin güzergahını takip ederek bu ilçe üzerinden de Ayder Yaylası’na ulaşmaları gerekiyor. Ayder Yaylası’nın Rize şehir merkezine ise 82 kilometre mesafede olduğunu da belirtmemizde fayda olacaktır.

Tanıtılan noktanın google haritalardaki koordinatı.

tour-img
  • 0 ₺|AYDER TURU

AYDER TURU

Sabah 09:00’da acentemizde buluşup Metin Kaya Turizm ofisi önünden özel aracımızla hareket ediyoruz.

Gözat
tour-img
  • 0 ₺|HUSER YAYLASI +

HUSER YAYLASI +

Sabah 09:00’da acentemizde buluşup Metin Kaya Turizm acentemizin önünden özel aracımızla hareket ediyoruz.

Gözat

POPÜLER TURLARIMIZ

0 ₺/1 Gün

Sabah 07:00’da acentemizde buluşup, 07:15’de acentemizin önünden özel aracımızla hareket ediyoruz.

0 ₺/1 Gün

Sabah 07.30’da acentemizde buluşup Metin Kaya Turizm acentemizin önünden özel aracımızla hareket ediyoruz.

0 ₺/1 Gün

Sabah 9:00’da acentemizde buluşup Metin Kaya Turizm acentemizin önünden özel aracımızla hareket ediyoruz.

ETKİNLİK HABERCİSİ

ETKİNLİKLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL ADRESİNİZİ KAYDEDİN